Διαγωνισμός στο European School Radio

Οι μαθητές της Δ1 και Δ2 τάξης του σχολείου μας δημιούργησαν ένα εξαιρετικό podcast με θέμα την Φιλία και με το οποίο το σχολείο μας συμμετείχε στον διαγωνισμό “κάντο να ακουστεί 2024”.

Πατώντας τον σύνδεσμο εγγραφείτε χρησιμοποιώντας το email σας , ακούστε την συμμετοχή μας με ID 9792 , και κάντε like στην προσπάθεια των παιδιών μας!

Στόχοι αυτής της ραδιοφωνικής και μουσικής δημιουργίας ήταν:

Να κατανοήσουν τη δύναμη της φιλίας και τη σημαντικότητά της στη ζωή του ανθρώπου, να αντιληφθούν την αξία που έχει η φιλία όταν στηρίζεται στον αλληλοσεβασμό και την αλληλοεκτίμηση,να συνειδητοποιήσουν τους λόγους για τους οποίους έχουν συγκεκριμένους φίλους και φίλες, να αναρωτηθούν σε ποιο βαθμό οι φιλίες τους βασίζονται στην ειλικρίνεια, την ισότητα και τον σεβασμό, να εμπνευστούν και να εμπνεύσουν, αναδεικνύοντας δικές τους ιστορίες ή άλλων ανθρώπων με βαθιά και ποιοτική φιλία, να συνειδητοποιήσουν τη δύναμη που έχουν να διαγράφουν το μέλλον τους μέσα από τις επιλογές τους και να αντιληφθούν ότι η φιλία, όπως και τα άλλα αγαθά, χρειάζονται κόπο και χρόνο για να διατηρηθούν και για να έχουν ποιότητα, να δημιουργήσουν ραδιοφωνικά και μουσικά έργα που θα ευαισθητοποιήσουν την κοινωνία για την αναγκαιότητα της φιλίας σε κάθε είδος συνύπαρξης, να επικοινωνήσουν αποτελεσματικά και στοχευμένα τα μαθητικά τους έργα στο ευρύτερο κοινό κατά τη διαδικασία της Ψηφοφορίας των Ακροατών...