Ανθρώπινα Δικαιώματα

Σήμερα πραγματοποιήθηκε  στο σχολείο μας από την ομάδα  της ΕΟΑΚ (Ελληνική Ομοσπονδία Αθλητισμού Κωφών) η εξαιρετικά ενδιαφέρουσα  ενημερωτική συνάντηση με τους μαθητές των μεγάλων τάξεων του σχολείου μας αλλά και με τους εκπαιδευτικούς, σχετικά για τις ιδιαιτερότητες των ατόμων με προβλήματα κώφωσης, την δυσκολία που αντιμετωπίζουν και τους τρόπους προσέγγισης τους έτσι ώστε να μην περιθωριοποιούνται. Έγινε παρουσίαση των αθλητικών δυνατοτήτων τους και των αποτελεσμάτων τους σε μεγάλες διοργανώσεις (Ευρωπαϊκά -Παγκόσμια πρωταθλήματα, Ολυμπιακούς αγώνες Deaflympics). Επίσης οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με την νοηματική γλώσσα. Είναι πλέον γνωστό ότι πολλά κωφά- βαρήκοα παιδιά φοιτούν σε γενικά σχολεία με παράλληλη στήριξη. Η πρόσβαση στην εκπαίδευση όλων ανεξαιρέτως των παιδιών και οι ισότιμες ευκαιρίες μάθησης συνιστούν αδιαμφισβήτητα δικαιώματα, τα οποία γίνονται σεβαστά σε ένα συμπεριληπτικό σχολείο. Ευχαριστούμε θερμά την κα Δαυλιάκου για την συνεισφορά της στην δράση αυτή.