Εθελοντισμός – Πρώτες Βοήθειες.

«Η έννοια του Εθελοντισμού, συνδέεται με την αλληλεγγύη και την ανιδιοτελή προσφορά. Δεν είναι απλά ένας όρος είναι στάση ζωής και δρα εποικοδομητικά στο κοινωνικό στερέωμα, καθώς αφορά όλους, ανεξάρτητα από κοινωνικές και οικονομικές διακρίσεις, προάγει την ενεργή συμμετοχή των πολιτών στην προάσπιση των θεμελιωδών τους δικαιωμάτων και ενδυναμώνει την κοινωνική αλληλεγγύη και συνοχή. Ο όρος γενικά αναφέρεται στην ηθελημένη πράξη για κάποιο κοινωφελή σκοπό, χωρίς υλικό ή άλλο αντάλλαγμα».

Αυτό το μήνυμα πέρασε σε μαθητές των μεγάλων τάξεων, εκπαιδευτικούς και γονείς του σχολείου μας,  η εθελοντική ομάδα διάσωσης του δήμου Βόλβης , στην δράση που οργάνωσε το σχολείο μας ενημερώνοντας και παρουσιάζοντας σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς, στην θεωρία και στην πράξη, σχετικά με την παροχή πρώτων βοηθειών και τους τρόπους αντιμετώπισης καρδιακής ανακοπής με τη μέθοδο ΚΑΡΠΑ. Οι εθελοντές παρουσίασαν επίσης, πως να χρησιμοποιούμε  απινιδωτή και  πως μπορούμε να βοηθήσουμε κάποιον από πνιγμό εξ αιτίας της κατάποσης τροφής.

Υπεύθυνος Δράσης: Πέτσιος Παναγιώτης.