Οκτώβριος, μήνας ενημέρωσης & ευαισθητοποίησης για τον καρκίνο του μαστού

Ο μήνας Οκτώβριος έχει καθιερωθεί παγκοσμίως, ως ο μήνας ευαισθητοποίησης για τον καρκίνο του μαστού. Ενώ οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν ακούσει για τον καρκίνο του μαστού, πολλοί ξεχνούν να λάβουν τα μέτρα για πρόληψη της νόσου σε πρώιμο στάδιο και να ενθαρρύνουν τους γύρω τους να κάνουν το ίδιο. .Ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας ευαισθητοποιημένος από τις καθημερινές ιστορίες συναδέλφων και γονιών που έχουν περάσει μέσα από την επώδυνη αυτη εμπειρία ,ντύθηκε στα ροζ,για να εκφράσει την συμπαράσταση και την αλληλεγγύη του. Οι μεγάλες τάξεις του σχολείου μας έφτιαξαν και φόρεσαν κορδελάκια ροζ ,και εξέφρασαν και αυτές με τη σειρά τους την ευαισθησία τους στο θέμα. Έτσι τα παιδιά με την σειρά τους ήρθαν να μας υπενθυμίσουν ότι ο καρκίνος του μαστού είναι μια νόσος που πλήττει όλους, όχι μόνο τις γυναίκες αλλά και τις οικογένειες αυτών που νοσούν. Επομένως το μήνυμα δε θα μπορούσε να είναι πιο ξεκάθαρα: η Πρόληψη Σώζει,γιατί δε μας Περισσεύει Κανένας!

Υπέυθυνη δράσης : Εκπαιδευτικός ΕΕΑ, Βασιλική Ψυχογιού